Upozornění pro účastníků realitních obchodů v roce 2021 na daň z nemovitostí

31.01.2022

Vzhledem k rekordnímu objemu realitních transakcí v roce 2021 upozorňujeme na daňové přiznání k dani z nemovitosti vztahující s k nově nabyté nemovitosti v roce 2021. Pro nabyvatele zakládá povinnost podat přiznání k této dani do konce ledna 2022.

Nejpozději do 31. ledna musí tito nabyvatelé podat na finanční úřad příslušný podle adresy nemovitosti (FÚ) přiznání k dani z nemovitých věcí. Týká se jak  pozemků, tak jiných zdanitelných staveb nebo bytové či nebytové jednotky. Přiznání musí znovu podat i ti, kdo sice nabyli nemovitost před rokem 2021, ale v loňském roce provedli přístavbu, nástavbu nebo jiný typ úpravy nemovitosti, pokud došlo ke změně druhu stavby nebo výměry zastavěné plochy stavby či jednotky. Povinnost se týká i toho, kdo začal bydlet ve stavbě ještě před jejím dokončením nebo stavbu dokončil, v tom případě pak bez ohledu na to, zda ji užíval.


Výši daně si musí každý poplatník vypočítat sám. Na ty, kdo v roce 2021 nemovitost prodali, či darovali, nebo jinak pozbyli, se pak vztahuje oznamovací povinnost o této skutečnosti.
Přiznání nemusí podávat ti, kdo jej podali na počátku roku 2021 nebo dříve, pokud se nezměnily žádné skutečnosti. V takovém případě bude poplatníka FÚ sám informovat o daňové povinnosti. A to buď zasláním předvyplněné složenky poštou, nebo informací do datové či e-mailové schránky. Přiznání se nepodává ani v případě, kdy obec změní výši koeficientu daně z nemovitosti nebo byla publikovaná statisticky doložená změna průměrné ceny pozemku. FÚ tyto změny automaticky sám zohlední.


Doporučujeme k přiznání používat elektronickou aplikaci EPO na portálu mojedaně v sekci Elektronické formuláře, kde lze nalézt i průvodce k vyplnění. Podat lze přiznání přímo na tomto portálu využitím její aplikace nebo datovou schránkou. Další možností je vyplnění tiskopisu a jeho zaslání poštou či doručením na podatelnu místně příslušného FÚ.
Následující platbu této daně je nutné učinit nejpozději do 31. května 2022. Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, je možné daň zaplatit ve dvou splátkách v květnu a listopadu 2022.

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

31.07.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 31. Srpna 2022 od 9 hod. v  sídle advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, se sídlem Praha 1, Jungmannova 745/24, PSČ 11000

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

25.05.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 29. června 2022 od 9 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15.

Celou pozvánku najdete zde.

Články

Ceny bytů neklesnou, shodují se experti

02.05.2022

Ačkoli úrokové sazby hypoték stále stoupají, nemovitosti se prodávají. Experti neočekávají, že by se ceny v nejbližší době snižovaly.

Články